ПРО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ЖИВУТЬ ДЛЯ ІНШИХ

Оксана Кісь

Українська науковиця, історик та антрополог, феміністка, доктор історичних наук.

Наша розмова з докторкою історичних наук, львів’янкою, сильною жінкою, донькою, дружиною й мамою Оксаною Кісь, що не перший рік виступає як криголам на шляху України до гендерної свободи та рівності, заваленому штампами і стереотипами, виявилася несподівано легкою.

Не можна сказати, що пані Оксана за дві з половиною години навернула мене у свою віру, але й заперечувати того, що в багатьох речах я, як з’ясувалося, давно стою на позиціях фемінізму, теж не буду.

Тим часом сама співрозмовниця, котра наполегливо й професійно обстоює права жінок, упродовж нашої продуктивної розмови зробила кілька несподіваних пасажів на захист прав чоловіків. Чим мене здивувала, зворушила й ще раз підтвердила, що не букетом єдиним ми, жінки, можемо бути задоволені в перші дні весни.

А тому — дивіться, читайте і відкривайте нове. У собі. В людях. У своєму житті.

Інна Ведернікова

Повну друковану версію інтерв’ю читайте тут: читати >>>

«Ідеї фемінізму я сприйняла не тільки на рівні теорії, яку можна застосовувати в дослідницькій практиці, а  й на рівні системи цінностей, близької мені особисто. Я опинилася в комфортній для себе  ніші, де не було відмінностей між тим, як я живу, які цінності сповідую, та  тим,  які ідеї народжуються в результаті моїх наукових досліджень».
Коментувати
«Він був професором історії у Львівському університеті, дуже шанованою людиною. На жаль, я дуже мало його знала через складні сімейні відносини. Але мама розповідає, що, коли мене принесли додому з пологового будинку, Ярослав Павлович Кісь дуже зрадів і промовив: «О, Оксаночка буде істориком, якщо мої сини не захотіли продовжити справу мого життя».
Коментувати
Тема: Любов
«Я вже давно для себе вирішила, що концепція двох половинок — хибна і дуже небезпечна ідея. Людина-половинка — це щось неповноцінне, що має потребу  взяти, а не дати. А люди можуть будувати стосунки тоді, коли вони повноцінні і готові віддавати».
Коментувати
«Так чи інакше ми самостверджуємося, випробовуємо себе перед іншими людьми. Але, думаю, інший світ поруч (при цьому я не наполягаю, що це має бути виключно гетеросексуальне партнерство) — це потреба знати, що є такий куточок, де тебе приймають, поважають і підтримують безумовно».
Коментувати
«Сучасна українська жінка — це хто? Це дружина олігарха  чи бабуся у волинському селі? І та,  й та  — сучасна українська жінка. Чи можемо ми якось їх узагальнити? Звести до якогось спільного знаменника, до якогось одного образу? Напевно, ні…».
Коментувати
«Важко визнати, що в нашому минулому бувало  насильство над жінками в сім’ях, не було контрацепції і, як наслідок, траплялися  дуже серйозні проблеми з репродуктивною сферою, були жахливі аборти й неможливість контролювати кількість дітей, висока смертність дітей… Було насильство над дітьми в сім’ях…».
Коментувати
«Часто складається враження, що фемінізм — це рух, спрямований на те, щоб відібрати певні привілеї та права в чоловіків. Але привілеї для одних означають певні обмеження для інших. І якщо ми підтримуємо ідею гендерної рівності, в основі якої — повага до людей, незалежно від їхньої статі, рівні можливості та права, то це також означає неможливість пільг для котроїсь  зі сторін. У цьому суть».
Коментувати
«…Є безліч способів платити жінці менше, а навантажувати більше. Навіть на рівні приготування чаю колегам в обідню перерву та  миття посуду за ними. Не кажучи вже про те, що в суспільній свідомості саме на жінку лягає основний обов’язок із догляду за дітьми та їх виховання».
Коментувати
«Але багато речей осідають у нас ще в дитинстві, коли ми ще не можемо їх критично осмислити, вибудувати до них дистанцію і, наприклад, сказати: «Я подумаю,  треба  мені мати дітей  чи ні». Адже однорічній  дівчинці вже дали в руки пупсика, щоб гратися в «доньки-матері». Це єдиний запропонований їй формат. Ближче до тридцяти років прийти, наприклад, до ідеї чайлдфрі — свідомої бездітності — не так і просто».
Коментувати
«Коли я кажу, що батьки не повинні  накидати  дітям стереотипи про правильних хлопчиків у блакитних сорочечках та  дівчаток у рожевих сукенках, я маю на увазі, що вони повинні   думати про свою дитину насамперед як про людину, а не сприймати її з погляду стереотипів статі.. Сексуальність — категорія, що розвивається в іншому режимі, ніж суспільні відносини».
Коментувати
«Як і тисячі матерів, абсолютно не замислюючись  я сказала синові: «Не плач, козаче, отаманом будеш». Маленький хлопчик відповів мені крізь сльози: «Не хочу бути отаманом, хочу бути простим козаком». Для мене це було криком: мамо, дозволь мені бути просто людиною, якій боляче  і яка ці свої почуття має якось виявити».
Коментувати
«Формальні й дуже приємні для деяких жінок ритуали вкорінені у підсвідомість як ідея несамостійності та  залежності жінки, яка не в змозі про себе подбати і вимагає опіки…».
Коментувати
«Тепер носіями знань є дуже молоді люди. Знання стало іншим, воно не будується на життєвому досвіді. Тому логічно, що зараз є рух як проти сексизму (дискримінації за статевою ознакою), так і проти ейджизму (дискримінації  за віковою ознакою)…».
Коментувати
«Насправді, великих розбіжностей між християнськими цінностями, моральними основами і теорією прав людини, свободи вибору, гендерної рівності немає. Я, звісно, не теолог  і, мабуть, не компетентна розмірковувати про Бога. Але ключова християнська цінність — це любов, спрямована на іншу людину. Любов — як прийняття, не осуд».
Коментувати
«…поки вони не доведуть протилежного ... Доброзичливий посил світу дає більше шансів отримати таку ж відповідь. У той же час я вважаю, що ніхто нікому нічого не винен ...».
Коментувати
«Згодом я зрозуміла, що це дуже важливий навик. Якому, на жаль, дівчаток не вчать. Згода на прохання завжди означає взяти на себе зобов'язання. Відмова означає, що ти залишаєшся вільним від зобов'язань…».
Коментувати
Тема: Біль
«Захиститися від усього неможливо ... Але я думаю, як би боляче не було, це все досвід. Урок, який потрібно засвоїти. Все, що не вбиває, робить нас сильнішими ...».
Коментувати
«... обов'язок жінок обслуговувати інших людей, забезпечувати їхній комфорт, веде до того, що жінка починає нехтувати собою... Не слухати свої власні бажання, ігнорувати свої стремління... Що означає — не поважати себе».
Коментувати