ПРО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ЖИВУТЬ ДЛЯ ІНШИХ

Очевидно, що на вже хронічні вади нашої медіасфери, пов’язані з цензурою власників, джинсою, чорним політичним кілерством і конформізмом епохи постправди, наклалися гострі симптоми останніх п’яти років. Відмова від журналістських стандартів «тому, що війна»; втрата монополії на інформацію на користь соцмереж; добровільна здача блогерам і активістам експертної функції; зацикленість у рамках патріотичного хабу Фейсбука, що привласнив право на правду; угодовство з порядком денним, нав’язаним владою як частиною того ж таки патріотичного пулу Фейсбука; гра в елітарність, якій додає гостроти запаморочення від успіху впли­вати на долю країни при демонстративному ігноруванні регіональних журналістів як класу, і, як наслідок, — втрата довіри аудиторії…

З усього цього — неможливо вирулити поодинці.

Севгіль Мусаєва стала учасницею Стипендіальної програми для журналістів фундації Nieman при Гарвардському університеті. Щорічно для навчання відбирають 12 закордонних і 12 американських журналістів, які впродовж року відвідують класи різних шкіл Гарварду, обговорюють виклики медіасфери й відповідають на головне запитання своєї професійної діяльності: «Чому я роблю те, що роблю?».

…Севгіль вмістила в собі Крим, Україну, журналістику й редакторство в «Українській правді». Вельми нелегка ноша для 30 років. І досить відповідальний шматок роботи для того, щоб продовжувати замовчувати те, що відбувається з нами. Я отримала велике задоволення від цієї розмови. А ще — шок від особистої історії цієї молодої жінки, журналістки, українки, кримської татарки, яка змусила мене соромитися того, що відбувалося з нашим суспільством усього якихось 15 років тому. Та, власне, у тій чи іншій формі відбувається й зараз.

Інна Ведернікова

Повну друковану версію інтерв’ю читайте тут: читати >>>

«Я думала: що мені робити далі? Однак повернулася з Гарварду  з дуже глибокою вірою, що журналістика важлива й потрібна. Ці півтора року допомогли мені багато що зрозуміти про свою країну і про світ, а головне — про місце України в цьому світі. Відчути, наскільки ми зациклилися на собі, закрилися у своїй мильній бульбашці й не розуміємо, як змінюється світ навколо».
Коментувати
«Мені було 16 років, і я вже була захоплена журналістикою, коли стався конфлікт навколо острова Тузла. Тоді в моє Богом забуте місто Керч — між двох морів — приїхали журналісти різних українських і російських видань і телеканалів. Отоді я вперше гостро відчула різницю у висвітленні тієї самої події журналістами двох країн».
Коментувати
«Новина — це сигналізація про подію. Її посил — обмежений. А от пошук істини — досить тривалий процес, у якому мають брати участь і журналісти, і суспільство. Проблема саме в тому, що найчастіше ми сприй­маємо новину як істину. Відбулася підміна понять. І цю підміну здійснили в тому числі ми самі, журналісти».
Коментувати
«Однокласник ішов за мною по коридору. Потім він раптом ударив мене між ніг. Я впала. А він сказав: «Це щоб кримські татари не розмножувалися, і щоб на планеті було менше таких виродків, як ти». Це дуже глибоко сиділо... Нещодавно у соцмережах з’ясувалося, що він воював на сході України за «ДНР—ЛНР». І це теж символічна історія, яка не стільки про мене, скільки про наше суспільство».
Коментувати
«Коли я читала «Сад Гетсиманський», то усвідомила трагедію українського народу, яка відгукнулася в мені трагедією мого народу. Ці дві ідентичності відтоді в мені й існують. Хоча, згадую, як учителі ще в початковій школі в Криму казали нам: ви можете не вчити українську мову, мовляв, це якась недоверсія російської, і в житті вона вам не знадобиться».
Коментувати
«І вже знала, що таке вплив. І правдою, і впливом можна користуватися як у суспільних благородних цілях, так і у власних, різних меркантильних. Іноді — помилково. Але це ті речі, які мене спіткали вже набагато пізніше».
Коментувати
«Під час другого Майдану ми також були надто романтизовані процесами, які відбуваються в країні. Перемагали гарячі серця, а не холодні голови. Ми думали (і чекали), що тут і зараз відбудуться великі зміни. У результаті наша громадянська позиція увійшла в конфлікт з нашою професією».
Коментувати
«Я добре пам’ятаю, як узимку 2017-го «Українська правда» дала матеріал міжнародної правозахисної організації про випадки сексуального насильства в Донбасі. Я отримала десятки листів і коментарів від громадян і докори від колег — мовляв, зараз не час про це писати. Терпимість до іншої думки досягла критично низької позначки».
Коментувати
«Українська журналістика розділилася на час до публікації списків сайту «Миротворець» і після. Після окуповані території і люди, які живуть там, виявилися відрізаними як від українських, так і від іноземних медіа. Глибше майже ніхто не копав. Істини майже ніхто не шукав. А потім читач прос­то звик до війни.
Коментувати
«…під час Революції Гідності. І цьому було своє пояснення. Нам забракло власних ресурсів, щоб охопити все те, що відбувалося в країні на той момент. Згодом цей підхід зіграв з нами злий жарт. У якийсь момент стало очевидно, що деякі люди можуть переслідувати не зовсім благородні цілі. При цьому вони вже мали величезну аудиторію передплатників і почали формулювати свою правду».
Коментувати
«Наприклад, Трампу сьогодні не потрібні лояльні медіа, тому що в нього є Твіттер. Українцеві теж здається, що йому не потрібні брендові медіа, тому що він швидше прочитає пост Авакова на його особистій сторінці, ніж чекатиме поки цей самий пост у форматі новини опублікує «УП» чи DT.UA. Тобто довіра до конкретного блогера або журналіста сьогодні більша, ніж до традиційного видання».
Коментувати
«Питання повернення до загальновідомих журналістських стандартів. З розвитком соцмереж люди втратили розуміння, що таке взагалі професійна організація новин. Суспільство сприймає соцмережі як невід’ємну частину медійного процесу. Нам доведеться пояснювати заново, що таке журналістика, як ми працюємо з джерелами і чому іноді не можемо їх розкривати...».
Коментувати
«І це актуальна тема для відвертої дискусії в українському медійному середовищі. Я їхала до Оксфорду в тому числі й по відповідь на запитання, як нам об’єднати наше поляризоване суспільство. А опинилася в Британії Брекзиту і розгублених британців. У Штатах я зрозуміла, наскільки поляризоване американське суспільство, де існує Америка CNN і Америка Fox News».
Коментувати
«Ситуація з розслідуванням по Укроборонпрому. Після публікації відразу почалася дискусія про те, що журналістам злили інформацію і вона вплинула на вибори. Звичайно, потрібно розповідати, що ми усвідомлюємо, що джерела інформації можуть переслідувати якісь свої цілі. Але ми її ретельно перевіряємо, перш ніж публікувати. Оскільки ця інформація є суспільно значимою».
Коментувати
Тема: Слово
«Є таке відчуття, що в нас, особливо в журналістиці розслідувань, триває таке негласне змагання. Я розумію, що в якомусь сенсі формуванню такого мейнстриму допомогла ще в 2000-ні «УП». Але все ж таки маємо зрозуміти: журналістика розслідувань не може бути виключно антикорупційною, і порядок денний сильно змінився. Бра­кує елементарних професійних пояснень».
Коментувати
«В частини фейсбучної столичної журналістики за останні кілька років утворилася корона, яка іноді заважає повернути голову і роздивитися навсібіч. Частина столичних журналістів, імовірно, сприймає НСЖУ як наратив з радянського минулого, який так і не зміг трансформуватися в сучасну організацію, яка обстоює інтереси журналістів. Частина правди в цьому, звичайно ж, є…».
Коментувати
«Ми повинні перестати рухатися за шаблоном, який задає Фейсбук, присвоївши собі монополію на правду. Ми маємо казати один одному речі, які казати й слухати боляче. Кожен з нас має право висловити те, що думає. Ми повинні вступити в діалог з регіональною пресою і регіональним громадянським суспільством, щоб виключити історії, подібні тій, яка сталася з Катею Гандзюк. Бо відповідальність за те, що з нею сталося, несемо й ми. Коли регіони живуть своїм життям, трапляються Майдани й війни».
Коментувати