ПРО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ЖИВУТЬ ДЛЯ ІНШИХ

Олена Розвадовська

Волонтер, правозахисниця. Чотири роки живе і працює в зоні бойових дій, захищаючи права дітей.

Олена Розвадовська – Свідок. П’ятий рік в зоні бойових дій на Донбасі. Тому що їй в 2014-у році в офісі уповноваженого президента з прав дитини було не зрозуміло «що таке дитина з контузією? Як це взагалі? ». Вона повинна була побачити цю дитину. Подивитися, як вона ходить до школи. Дізнатися, як живе її родина. Зрозуміти, чому її мама –  жінка природою закодована рятувати своє потомство – приймає рішення не виїжджати із зони бойових дій.

Для цього Олена півроку спить на валізах, «байдуже на підлозі або на порозі», в центрі для переселенців. «Адже навколо стільки жаху, що як взагалі можна було по-іншому жити, знаючи про це …» – впевнено каже свідок.

Її голос затремтів коли вона повернулася в своє дитинство. І раптом відкрила, що її сьогоднішнє життя і робота нерозривно пов’язані з нею самою. З її особистими травмами і переживаннями. І вона як ніхто інший «зрозуміє дитину, якій ніхто не може допомогти». Мені хочеться обійняти Олену.

Але її вже обіймає Бог. Вона це відчула там – на війні. Олена ніколи не одягає каску, бронежилет… Вона просто знає, що з нею нічого не може трапитися, поки вона потрібна. А вона – потрібна. «Я може і звучу занадто песимістично, але це тому, що кожен день стикаюся з дитячою бідою. І це не говорить про те, що я її спеціально шукаю, або вона всюди – ні. Є ресурсні сім’ї і діти, які справляються самі. І ми туди не заходимо. Але є абсолютно страшні історії. Коли діти туляться по сусідах. Коли вони не потрібні … і ніякий соціальний працівник до них не дійде, тому що у нього тридцять сіл. І немає машини. А у мене є”.

Олена Розвадовська вважає, що їй легше вирішувати проблеми на передовій, ніж наражатися на стіни в Мінсоцполітики. Вона схиляється перед тими, «хто там хоч щось робить», і чесно говорить про ставлення до тих, хто «просто протирає штани».

Вона знає, що багато хто  з людей поїхали б «з війни», якби розуміли, що у них буде робота. Бо не хочуть бути утриманцями і точно знають, що таке почуття власної гідності. Олена теж знайома з цим почуттям. Вона, звичайно, була б рада, якби ця її сьогоднішня діяльність проходила під парасолькою якогось міністерства чи правозахисного офісу, але поки вона справляється сама. П’ятий рік. Консультує міжнародні фонди, пише статті … І вкладає зароблене в дітей війни.

Олена – сильний свідок. І поки вона ще тільки  переживає, спостерігає, вбирає, пропускає через себе, ставить питання і шукає на них відповіді … Їй ще належить всім цим поділитися. Розповісти. Вилити душу. Через деякий час. Коли всі будуть готові «відкрити очі на жах». Чесно перерахувати втрати. І зробити висновки. Для наступних поколінь.

Символічно, що все це зробить молода тендітна жінка родом із Західної України.

Інна Ведернікова

«Ми ж в інформаційному полі не чуємо цих цифр ... я особисто не знаю, як про це зараз говорити ... чесно ... дуже багато всього ... суперечливих емоцій ... змішано в одну купу ... Мені здається, що ми зараз  цього не торкаємось, тому що ніхто не хоче відкривати очі на цей жах ...»
Коментувати
«І для мене є абсолютною відповідальність дорослих за дітей. Без будь-яких чому або ще якихось аргументів. Напевно, моя нинішня професійна діяльність тягнеться з мого дитинства. З якихось особистих переживань і травм. І розуміння стану дитини в тій ситуації, коли немає нікого, хто міг би їй допомогти ...»
Коментувати
«Це діти і з сімей переселенців, і з сімей військових. У яких батько  «одного прекрасного дня» вийшов з дому і не повернувся ... Це трагедія дитинства також пов'язана з війною, навіть якщо дитина ніколи не чула автоматної черги».
Коментувати
«Увесь 2014-й рік я пробула в Києві. Ти щось намагаєшся зробити, щось з паперів намагаєшся вичитати ... Кількість поранених дітей, хтось кудись поїхав, втік ... а де сироти? У Росії, в Україні, в Криму ... І розуміння не виникає. Що таке дитина з контузією? .... Хто вона? ... Як це? ... Ми ж ніколи не стикалися з цим ... Я туди потрапила, познайомилася з сім'ями, з дітьми ... Зрозуміла, що ще не готова повертатися».
Коментувати
«Постійно, 24 години на добу, тобі здається, що ти не маєш права жити власним життям тому, що тут стільки потерпілих. Це те, що я пройшла. Це вже була якась психопатія. Я посивіла повністю. Я зараз повинна фарбуватися. Це те, що відкладається. Я була сіра, з запалими щоками і втраченою метою свого власного життя ... Психолог мені повернула відчуття, що моє життя - це теж цінність».
Коментувати
«У кожної родини свій контекст. Взагалі своє соціальне життя. Є сім'ї, ніде правди діти, які і до війни не дбали про дітей .... І інша ситуація, коли батьки абсолютно ресурсні .... Матусі, які сіють поля ... за кілометр від фронту ... це моя рідна домівка, і мої діти тут житимуть, ... і ми все переживемо .. і ми зможемо ... і я не хочу кидати цю землю ...»
Коментувати
«…коли міни не літають над твоєю головою. Тоді можна, звичайно, гаряче підтримувати. А взагалі - ні. Тому що будь-яка війна - це завжди біль і страждання. Будь-яка. У будь-якій країні світу. І немає про що тут навіть говорити. Але на окупованій території діти вже чотири роки вчать історію "ДНР" і "ЛНР" і місцевих "героїв". Я не знаю як це можна викреслити ... Я не знаходжу відповідей ...»
Коментувати
«Але вони і до війни були. Хіба ми не знаємо про ситуації, коли матері народжували дітей і жили за дитячі гроші. Чи ми не знаємо про те, що в інтернатах живуть десятки тисяч дітей, у яких є батьки ... Ми говоримо про соціальні проблеми, які у нас роками не вирішувалися і не вирішуються зараз. І тепер на регіон, де такі ж проблеми були і є, навалилася ще й війна. Тому не треба робити круглі очі і говорити, що люди не такі ...»
Коментувати
«У мене нескінченна повага до колег, які витримують війну в Мінсоцполітики. Набагато важче подолати чиновницьку стіну, ніж швидко вирішити питання в зоні ризику для життя. А ось правозахисні інституції , які займалися б захистом прав дітей -  у нас дуже слабкі і обмежені».
Коментувати
Тема: Біль
«Однак не можна звинувачувати людей, які не хочуть про це чути. Тому що у них теж можуть бути свої можливості. А почути треба багато. Болю, злості, невисловлених ... Воно все сидить всередині у людей. Тому питати у людини тут, яка і сама ледве-ледве зводить кінці з кінцями: "А чому ти не розумієш переселенця з Донецька?" ... це не правильно. Не можна. Тому що людина сама може не мати необхідних розмірів сприйняття і співчуття. Тому потрібні професійні вуха».
Коментувати
Тема: Діти
«Я не знаю, чи буду я коли-небудь мати своїх дітей. Но кожний дорослий повинен наповнювати перш за все себе тим, чим можна було б легко ділитися з дитиною. Взагалі для мене діти - це люди. А не щось таке маленьке, що тобі потрібно обтісувати, обгортати і закльовувати "не можна". .. Ми точно недоотримали любові й уваги. Точно недоотримали сприйняття своїх емоцій, своїх почуттів ... промовляння їх..»
Коментувати
«Війна породжує багато злості. Війна ... вона ж не просто на лінії фронту - вона в головах поселяється, в серцях і в душах. На все життя. І потім дуже складно все ці дірочки замазати. Хоча, з іншого боку, можливо, є ще велика мотивація народжувати щось краще ... і воно все збалансується ...»
Коментувати
«Я вірю в Бога .... Але «туди йти не можна», в церкві треба надягати спідницю, а не джинси... Я взагалі все це пропускаю повз. Не знаю ... Нехай вибачать мене ... З самого дитинства я маю хорошу інтуїцію. І зараз в зоні бойових дій я дійшла до того, що свою інтуїцію я називаю божим відчуттям ...»
Коментувати
«Я не вожу хліб або гуманітарку дітям на передову. Хоча всяке буває ... Для мене очевидно, що цей період життя і досвід --- продовження моєї професійної діяльності у сфері захисту прав дітей. Просто в такій формі, в якій вона можлива зараз. Ну, не платять мені за те, що я їжджу по селах, шукаю дітей і щось там роблю ... Це те, на що в даних умовах, я заробляю сама ...»
Коментувати
«Як це? А чому? ... Або - дитина з посттравматичним стресом: як це? Мені потрібно бачити цю дитину. Говорити з нею. Подивитися як вона ходить до школи. Подивитися на відносини, на беграунд ...»
Коментувати
«... і чотириста гривень - живи. .. Якби були умови, коли людина б розуміла, що вона сама зароблятиме на своє життя, ні у кого не просячи, це б допомогло ... багато хто б зважилися на переїзд. При розробці подібних програм основне, про що ми часто забуваємо, - це  людська гідність».
Коментувати
«У Слов'янську був перевалочний пункт. Звідти людей розподіляли - кого на Одесу, кого на Київ ... Доводилося по кілька днів перечікувати. Для цього поставили стаціонарні вагони на колію і селили туди людей. Але в тих вагонах не було світла ... Взагалі. Тобто людей витягли з сирих темних підвалів і поселили туди ж - у темряву. Ну як так? ... Люди і так у стресі ... квартири розбиті ... діти плачуть ... старі тільки і питають: "а коли ми повернемося додому? ..."
Коментувати
«Діти ж не вибирають, де жити і як. Вони жили, ходили до школи .... і тут "бах" ... вийшло так, що ти залишився на одному боці, а твої друзі — на іншому ... Ніхто тебе не питає, їхати тобі або залишатися ... . Про які порушення прав тут взагалі уже можна говорити ...»
Коментувати
«Про це потрібно точно говорити ... Не зважаючи на те, що міжнародні організації підготували багато людей, адекватних фахівців у кожній українській школі ми не знайдемо. Більше того, у багатьох школах я чула: "Ми про війну не говоримо, у нас ця тема табу ...". Про це не можна не говорити. Бо війна оточує дітей. І питання у них є. Чому мій тато не повернувся? Чому ми переїхали і мене називають переселенцем? ....»
Коментувати
«Просто емоції -- боже мій який жах .... ". Ти не можеш просто зрозуміти, як це все може бути ... заперечення ... примарні надії на те, що ось ще місяць і перемога ... і був момент, коли я просто вигоріла остаточно .... Добре, що знайшлися психологи, які витягли мене ...»
Коментувати
«Я взагалі людина з таким дуже важким характером. Але  я не вважаю за потрібне у когось просити вибачення за свій спосіб життя або вибір. У кожної людини купа помилок, проблем, якихось обставин ... Взагалі не можна людину сприймати якимось ідеалізованим чином. З одного боку у неї все добре, а з іншого  - просто жахливо ...»
Коментувати
«... буквально, і не треба нічого вигадувати. Тільки пірнемо у сферу захисту прав дітей, в Мінсоцполітики, в департаменти відповідні ... особливо бурхливої діяльності там не спостерігається. Про це скажуть всі правозахисники. Печаль....»
Коментувати
«Зараз тільки і питають, а коли наступна поїздка. Вже - зміни. Уже не бояться ні Карпат, ні Львова, ні Києва ... Це питання вже знято. Етап пройдено. І це те, що зробили просто люди своїми горизонтальними зв'язками. Але в чому проблема? Ми на всі ці поїздки - в табори, санаторії,  екскурсії -збираємо гроші скрізь. Всі можливі меценати, бізнесмени ... повзаєш, до кого тільки можеш. Ясно, що в розумних рамках і без політичної символіки ...»
Коментувати
«Там стільки нюансів, шаблонів, міфів і бюрократії ... Правозахисники дійсно пролобіювали, щоб дітям видавали статус постраждалих від бойових дій. Це для того, щоб кількісно виміряти явище. Апріорі ми розуміємо, що це діти сімей переселенців, учасників АТО і точно всі ті, хто живе в зоні бойових дій. У Мінсоцполітики був дуже серйозний опір ...»
Коментувати
«Але я не можу від цього нікуди подітися. Тому що все, з чим я перетинаюся, пов'язане з дитячою бідою. І не тому, що я її шукаю або вона там всюди. А тому, що там, де в сім'ї все добре, - ми туди не заходимо. Ми йдемо тільки туди, де є проблема. Тобто я говорю про проблеми»
Коментувати
«Вона може ховатися під землею ... Ти ніколи не готуєшся в своєму житті до того, що  одного прекрасного дня ти, переодягнена у вчительку, зайдеш в групу дитячого садка і ставитимеш сценку про їжачка і міни ...»
Коментувати
«І я ніколи про це не знала б, якби не приїхав швейцарський Фонд протимінної діяльності і не навчив мене цьому. І в державі немає фахівців. І у відділах освіти ніхто про це не знає. Тому добре, що міжнародні організації прийшли і що держава їх пустила ... Я говорила б про те, що таке навчання, можливо, в полегшеній формі, необхідне по всій Україні. Тому що патрони, зброя ... вони ж не обмежуються лінією вогню Донецької або Луганської областей ...»
Коментувати
«У 1990-х роках Сараєво, Балкани - це інші умови. Це відсутність мобільного зв'язку, Інтернету, масштабної психологічної допомоги ... бази і навчання, які вже у нас проводяться. Я це зрозуміла після поїздки в Сараєво в Музей військового дитинства, організований на основі спогадів людей, які в 1993-1995 рр. були дітьми. Не можна щось копіювати ...»
Коментувати